تبلیغات
هیئت بیت العباس(علیه السلام)جوادیه،تهران

هیئت بیت العباس(علیه السلام)جوادیه،تهران
غم حسین(علیه السلام) عین عبادت است
قالب وبلاگ
نویسندگان
صفحات جانبی

روز یازدهم ماه صفر:

1. لیله الهریر در جنگ صفین.

خاتمه جنگ صفین نبرد « لیله الهریر» در شب جمعه یازدهم ماه صفر سال 38 ه  بوددر آن شب سپاه معاویه از شدت سرما مانند سگ صدا می کردند، چون « هریر » به صدای سگ می گویند.

امیرالمؤمنین علیه السلام ذوالفقار به دست و سـوار بر اسب پیامبر صلّی الله علیه و اله و سلم شـمشیـر می زدند و به هر شـمشیـری که می زدند تکبیر می گفتند و شجاعی را به خاک می افکندمقتولین به دست آن حضرت در آن شب بیش از 500 نفر نقل شده است ، و تا صبح مشغول جنگ بودند به گونه ای که ذوالفقار چند مرتبه خمیده شد و آن بزرگوار با زانوی مبارک آن را راست نمودند.

در این جنگ جمعی از لشکر امیرالمؤمنین علیه السلام به شهادت رسیدند، که از جملة آنها عمار یاسر ، اویس قرنی ، هاشم مرقال ، پسر هاشم ، خزیمه بن ثابت ، صفوان بن حذیفه و عبدالله بن بدیل با برادرش عبدالرحمن بن بدیل ، عبدالله بن حارث برادر مالک اشتر، که از خواص امیرالمؤمنین علیه السلام بودند .

از لشکر معاویه جمع کثیری به درک واصل شدند، و این جنگ 14 ماه به طول انجامید.(1)سرانجام با حیله عمروعاص و نفاق عده ای مثل اشعث بن قیس کندی کار به حکمیت کشید.

1. منتخب التواریخ ص163ـ164.
[ جمعه 21 آبان 1395 ] [ 02:00 ] [ خادمین هیئت ]

روز نهم ماه صفر:

1.شهادت عمار وخزیمة

در این روز در سال 37 هـعمار یاسر به سن 93سالگی و خزیمة بن ثابت در جنگ صفین به شهادت رسیدند .(1)

پدر عمار جناب یاسر بن عامر است ، و او اول مردی در اسلام بود که در مکه به دست مشرکین به شهادت رسیدمادر عمار جناب سمیه بود که بر اذیت کفار مکه صبر فراوان کرد، و اولین زن شهیده در اسلام بود که به دست ابوجهل به شهادت رسید.

اما عمار را ابو العادیه و ابوحواء سکسکی شهید کردندزمانی که خبر به امیرالمؤمنین علیه السلام رسید بسیار محزون شد و بر بالین عمار آمد وسر او را بر زانو نهاد وبا حزن واندوه فراوان اشعاری در بی وفایی دنیا ودوری از دوستان قرائت فرمود سپس فرمود: «انا لله و انا الیهراجعونهرکس بر قتل عمار غمگین نباشد اورا از مسلمانی بهره ای نیست بهشت نه یک بار بلکه بارها بر عمار واجب شده است».(2)

2. جنگ نهروان

در نهم صفر سال 39هـفتح نهروان واقع شد؛ و ذوالثدیه رئیس خوارج به درک واصل شد.(3)


1. توضیح المقاصد ص16. فیض العلام ص189 . مراقد المعارف جص100.

2. تتمة المنتهی ص26ـ27.

3بحارالانوارج56 ص 138. مناقب ابن شهرآشوبجص220.
[ چهارشنبه 19 آبان 1395 ] [ 02:00 ] [ خادمین هیئت ]

روز هشتم ماه صفر:

1. وفات حضرت سلمان علیه السلام

حضرت سلمان علیه السلام در سال 36 هدر سن 250 سالگی – و بنابر نقلی 350سالگی (1) – در مدائن از دنیا رفت.(2) او را سلمان بن الاسلام و سلمان پاک و سلمان محمدی لقب داده اند(3)، و در خطاب به ایشان گفته اند:« السلام علیک یا من خلط ایمانه بأهل البیت الطاهرین». (4)

امیرامؤمنین علیه السلام فرمودند: « سلمان از کسانی بود که بر حضرت زهرا سلام الله علیها نماز خواند».(5) همچنین امام صادق علیه السلام فرمودند: « سلمان علم اول و آخر را درک کرد، و او دریایی است که هر کسی را بهره ای از آن نیست، و او از ما اهل بیت است».(6)

شرح حال آن بزرگوار در کتابهای مختلف بیان شده، و در بزرگی مقام و قدر او همین بس که مولانا امیرامؤمنین علیه السلام وسایل غسل و کفن او را آوردند و او را غسل داده و کفن نمودند و بر او نماز خوانده دفن نمودند(7)

جبرئیل به پیامبر عرضه داشت: « اشتیاق بهشت به سلمان بیشتر از اشتیاق او به بهشت است». (8)

1.مراقد المعارف جص355.

2الوقایع والحوادثج صفر ص270 . مستدرک سفینه البحار جص294.

3. سلمان بن الاسلام ص1.

4.قسمتی از زیارت حضرت سلمان علیه السلام بحارالانوار ج99 ص 298. نفس الرحمن فی فضائل سلمان:ص640.

5. اختصاص ص 4.

6اختصاص ص 8.

7. الوقایع والحوادثج ص325.

8. بحارالانوار ج18 ص135.
[ سه شنبه 18 آبان 1395 ] [ 02:00 ] [ خادمین هیئت ]

روز هفتم ماه صفر:

1. شهادت امام مجتبی علیه السلام

بنا بر نقلی در این روز در سال 49هدر سن 47 سالگی در مدینه به شهادت رسیدند.(1) ولی اشهر بین علمای امامیه شهادت حضرت در آخرماه صفر است(2)

2. ولادت امام موسی بن جعفر علیه السلام

بنابر مشهور در این روز (یکشنبهبه سال 128 هدر «ابواء» بین مکه و مدینه حضرت موسی بن جعفر علیه السلام به دنیا آمدند.(3) پدر والا مقام آن حضرت امام صادق علیه السلام و مادر ایشان حمیده المصفاه سلام الله علیها می باشند(4)

مشهورترین لقبهای آن حضرت صالح ، صابر ، امین و کاظم، و مشهورترین کنیة آن حضرت ابوالحسن استاگرچه امیرامؤمنین علیه السلام و امام زین العابدین علیه السلام هم مکنی به این کنیه اند ، ولی در کتب اخبار از امام کاظم علیه السلام به ابوالحسن اول، و از امام رضا علیه السلام به ابوالحسن ثانی و از حضرت هادی علیه السلام به ابوالحسن ثالث تعبیر می کنندالبته گاهی به خاطر تقیه، به عنوان عبدالصالح، فقیه و عالم نیز تعبیر کرده اند(5)

    1.توضیح المقاصدص6. مصباح کفعمیجص598.

    2. جلاء العیونص270. فیض العلام:ص184 . بحارالانوارج44 ص134

    3. اعلام الوریجص6 . توضیح المقاصدص6 . مناقب ابن شهرآشوبجص349. مصباح کفعمیجص596. بحارالانوارج48ص9. جلاءالعیونص524. کافیجص507.

    4.ریاحین الشریعةجص18 . بحارالانوارج48 ص1-6.

    5. جلاءالعیونص524. منتخب التواریخص516. منتهی الآمالجص181.

[ دوشنبه 17 آبان 1395 ] [ 09:00 ] [ خادمین هیئت ]


پایش ز دست آبله آزار می کشد

از احتیاط، دست به دیوار می کشد

در گوشه ی خرابه کنار فرشته ها

"با ناخنی شکسته ز پا خار می کشد"

دارد به یاد مجلس نامحرمان صبح

بر روی خاک عکس علمدار می کشد

او هر چه می کشد به خدای یتیم ها

از چشم های مردم بازار می کشد

گیرم برای خانه ی تان هم کنیز شد

آیا ز پر شکسته کسی کار می کشد؟

چشمش مگر خدای نکرده چه دیده است؟

نقشی که می کشد همه را تار می کشد

لب های بی تحرّک او با چه زحمتی

خود را به سمت کنج لب یار می کشد

 

شاعر: علی اکبر لطیفیان
[ یکشنبه 16 آبان 1395 ] [ 02:00 ] [ خادمین هیئت ]

هر دو در فراق پدر بسیا گریه کردند:
فاطمه ی زهرا (س) در فراق پدر بسیار گریه کردند زیرا پدری را که از دست دادند پغمبر خدا واشرف مخلوقات هستی بود.بعداز اینکه در کربلا امام حسین(ع) را شهید کردند حضرت رقیه(س) بسیار گریه میکردندوبسیار غمگین بودند.
۲ـ هردو از شدت مصائبی که بر انها وارد شد بیمار شدند:
بعداز اینکه در مدینه با تخته ی در به پهلوی حضرت زهرا(س) زدندپهلوی ایشان شکست ودر بستر بیماری افتادند هرروز که میگذشت حال ایشان بدتر میشد وضعیف تر میشدند. حضرت رقیه هم در کربلا مصیبت های زیادی را متحمل شدنداز طرفی صحنه های جانسوز در روز عاشورا واز سویی رنج سفر وسختی اسارت وبی تابی از دوری پدر همه ی اینها باعث شده بود بدن حضرت رقیه(س) ضعیف تر بشود.
۳ـ هردو به پدر خیلی علاقه داشتند:
حضرت رقیه(س) علاقه ی خاصی به پدر داشتند چنانچه بعداز شهادت امام حسین (ع) از فراق پدر اشک میریخت وناله میزد.حضرت زهرا(س)هم خیلی به پدر علاقه داشتند که بعداز وفات پیامبر بسیاراشک میریختند وبی تابی میکردند.
۴ـ هر دو به خاطر علاقه ای که به پدر داشتند اولین کسانی بودند که بعد از پدر ازدنیا رفتند:
حضرت زهرا(س) در سن۱۸ سالگی وحضرت رقیه درسن ۳ سالگی از دنیا رفتند.

۵- هردو در هنگام غسل دادن آثار کبودی در تنشان مشهود بود

[ شنبه 15 آبان 1395 ] [ 08:00 ] [ خادمین هیئت ]

روز پنجم ماه صفر:

1. شهادت حضرت رقیه سلام الله علیها

در روز پنجم ماه صفر سال 61 هحضرت رقیه مظلومانه به شهادت رسیدنام شریفش «رقیه» ، « فاطمه» و « زینب» استپدرشان مولانا الشهید اباعبدالله الحسین علیه السلام و مادرشان ام اسحاق است.

ولادت آن حضرت در مدینه بود و در سن سه سالگی یا بیشتر در محرم 61 هجری با پدر بزرگوارش به کربلا آمدقبل و بعد از روز عاشورا بارها مورد تفقد و دلجویی اباعبدالله علیه السلام قرارگرفت تا آنجا که به خواهرشان حضرت زینب سلام الله علیها در مورد او سفارش فرمودندبعد از شهادت امام حسین علیه السلام و اهل بیت و اصحاب، همراه با اسرا به کوفه و شام برده شد و در مسیر چهل منزل راه شام رنجهای فراوانی دید.

در شام بعد از دیدن سر نورانی پدر با پیشانی شکسته در خرابه، آنقدر ناله زد و گریست تا به ملکوت اعلا پیوست، و بدن شریف آن حضرت را شبانه دفن کردند.

از کهن ترین منابعی که نام آن حضرت با لفظ رقیه یاد شده قصیدة سیف بن عمیره نخعی کوفی از اصحاب امام جعفر صادق و امام موسی کاظم علیهما السلام است.

وعبدکم سیف فتی ابن عمیره              عبد لعبد عبید حیدر قنبر

و سکینه عنها السکینه فارقت             لما ابتدیت بـفرقه و تغیر

و ر قیه ر ق ا لحسود لضلعها             وغدا لیعذرها الذی لم یعذر

و لأ م کـلثوم یجـد جدیـد ها             لثم عقیب دموعها لم یکرر

لم أنسها و سـکینه و رقیه             یبکیـنـه بتـحسـر و تـزفـر (1)

شواهد و مدارک دربارة وجود شریف آن حضرت ، و بودن قبر آن حضرت در مکان فعلی حرم مطهر ، همراه با معجزات و کراماتی از آن مخدره مظلومه بسیار است که در پا ورقی به قسمتی از آنها اشاره میشود.(2)

1دایره المعارف تشیع جص313-314. کامل بهائی جص179 . منتخب التواریخ ص388. دائره المعارف الإسلامیه الشیعه ججزء ص25 . کتاب المنن (عبدالوهاب بن احمد شافعی مصری شعرانیمتوفی 973ق.

2.ابصارالعین فی انصار الحسین علیه السلام ص 368. کشف الغمه جص216 . عوالم جلد امام حسین علیه السلام ص331. زندگانی چهارده معصوم علیهم السلام (عمادزاده) : جص633. نفس المهموم ص414. کتاب المنن (عبدالوهاب بن احمد شافعی مصری شعرانیمتوفی 973. معالی السبطین جص170 . لهوف سید ابن طاووس احقاق الحق ج11 ص633. مبکی العیون ستاره درخشان شام ص16. سرگذشت جانسوز حضرت رقیه سلام الله علیها ص27.الوقایع والحوادث جص 192 . حضرت رقیه سلام الله علیها چاوش کربلا سوگنامة آل محمد علیهم السلام ص341. ثمرات الحیات جص237 . مختصر تاریخ دمشق جص174 . بحرالغرائب ج2 . ریاض القدس جص237 . زینب سلام الله علیها فروغ تابان کوثر ص370 . رقیه سلام الله علیها ص26 . انوار الشهاده ص242 . تحقیق دربارة اولین اربعین حضرت سید الشهدا علیه السلام ص685.
[ شنبه 15 آبان 1395 ] [ 01:59 ] [ خادمین هیئت ]

صلی الله علیک یا ولیةَ الله العظمی،یا امینة الله الکبری،یاریحانةالحسین(ع)،یاام البکاء

یا شهزاده رقیه خاتون(علیهاسلام)

پدر بزرگوارشان جضرت سیدالشهدا(علیه السلام)ومادرگرامیشان حضرت بی بی ام اسحاق(علیهاسلام) میباشندکه بعد از به دنیا آمدن حضرت رقیه(علیهاسلام)دیری نپاییدکه ازدنیارحلت فرمود.

نامهای دیگری نیزبرای این دخترسه ساله ذکرشده است وحضرت بی بی زینب کبری (علیهاسلام) درمرثیه ای در بازار کوفه خطاب به سر مبارک سیدالشهداء(علیه السلام)ازحضرت رقیه(علیهاسلام)تعبیربه ((فاطمۀ صغیره)) کردند.

ظهورنور بابرکت این ولیةالله درمدینه منوره بوده وروز ولادت آن حضرت از6تا28شعبان محتمل است وقول قاطعی که برای روزمشخصی به آن استناد شود دیده نشده وسال آن ازسال54تا57 قمری ذکرشده وسن آن حضرت را از 3سال تا7 سال نوشته اند اما قول معروف که به اطمینان نزدیکتر است سه سال وشش ماه ویاچند ماه است وطبق آن احتمال 5شعبان سال 57قمری می رود.براین اساس میشود در این ایام ماه شعبان برای بزرگداشت وپاسداشت مقام این ریحانه سیدالشهدا(علیه السلام)مجلس برپاکرد و یاد اورا گرامی داشت.

شهادت جانسوز آن حضرت در پنجم ماه صفر سال 61 قمری (روزهای دیگرماه صفرازجمله سوم نیز برای آنحضرت مجلس میگیرند.) درخرابه ای در شهر شام اتفاق افتاد که فی الحال دارای بارگاه مجلل وباصفایی است که کعبه دل عشاقان ومطاف ملائکه آسمان وباب المراد دردمندان وگرفتاران می باشد که پرچم شاه کربلا وعلی ولی الله را درشام(ملکی که سالیان سال پایتخت بنی امیه «لعنةالله علیهم اجمعین»بوده)بر افراشته است .

حرم مطهراین شهزاده وعمه گرامی اش وحرم های بانوان کربلادرباب الصغیر در شهرشام که پرچم های حسینی را باوقار به احتزاز درآورده اند نشانگر فتح وپیروزی نهضت کربلاست وبه کوری چشم دشمنان کوردل اهل بیت (علیهم السلام )تاقیام منتقم ایشان حضرت صاحب الزمان(عج)برافراشته است.


ادامه مطلب

[ شنبه 15 آبان 1395 ] [ 01:37 ] [ خادمین هیئت ]
.: Weblog Themes By WeblogSkin :.
درباره وبلاگ


روایات/احادیث/معجزات/مداحی/سخنرانی
/تصاویر/اشعار اهل بیت علیهم السلام

آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
امکانات وب
آخرین مطالب

هیئت بیت العباس(علیه السلام)جوادیه،تهران

بِسْمِ اللّهِ الْرَّحْمنِ الْرَّحیمْ اللّهُمَّ كُنْ لِوَلِیِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَیْهِ وَعَلى آبائِهِ فی هذِهِ السّاعَةِ وَفی كُلِّ ساعَةٍ وَلِیّاً وَحافِظاً وَقائِدا ‏وَناصِراً وَدَلیلاً وَعَیْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَك َطَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فیها طَویلاً

در زندگی هر یك از ما گاهی بر سر دو راهی قرار می گیریم و بعد از مشورت با دیگرانم و زدن تمامی درها اگر نتوانستیم راه خودمان را انتخاب كنیم به استخاره روی می اوریم و از خداوند طلب خیر میكنیم .

ابتدا نیت نمایید سپس روی استخاره بگیر کلیک فرمایید
اللّهُمَّ صَلِّ عَلى مُحَمَّدٍ وَ آلِ مُحَمَّدٍ وَ العَن صَنَمَی قُرَیشٍ وَ جِبتَیها وَ طاغُوتَیها وَ إِفکَیها وَ إِبنَتَیهِما اللَّذینَ خالَفا أمرَک وَ أنکَرا وَحیَک وَ جَحَدا إِنعامَک وَ عَصَیا َرسُولَک وَ قَلَّبا دینَک وَ حَرَّفا کِتابَک وَ أحبا أعداءَک وَ جَحَدا آلاءَک وَ عَطَّلا أحکامَک وَ أبطَلا فَرائِضَک وَ ألحَدا فِی آیاتِک وَ عادَیا أولیاءَک وَ والَیا أعداءَک وَ خَرَّبا بِلادَک وَ أفسَدا عِبادَک اللّهُمَّ العَنهُما وَ أتباعَهُما وَ أولیاءَهُما وَ أشیاعَهُما وَ مُحِبّیهِما فَقَد أخرَبا بَیتَ النُّبُوَّة وَ رَدَما بابَه وَ نَقَضا سَقفَهُ وَ ألحَقا سَماءَهُ بِأرضِهِ وَ عالیَهُ بِسافِلِه وِ ظاهِرَهُ بِباطِنِه وَ استَأصَلا أهلَه وَ أبادا أنصارَه وَ قَتَلا أطفالَه وَ أخلَیا مِنبَرَه مِن وَصیِّه وَ وارِثِ عِلمِه وَ جَحَدا إمامَتَهُ وَ أشرَکا بِرَبِّهِما فَعَظِّم ذَنبَهُما وَ خَلِّدهُما فی سَقَرٍ وَ ما أدراکَ ما سَقَر لا تُبقی وَ لا تَذَر َاللّهُمَّ العَنهُم بِعَدَدِ کُلِّ مُنکَرٍأتَوهُ وَ حَقّ ٍاَخفَوهُ وَ مِنبَرٍ عََلوهُ وَ مُؤمِنٍ أرجَوهُ وَ مُنافِقٍ وَلَّوهُ وَ وَلیّ ٍآذُوهِ وَطَریدٍ آوَوهُ وَ صادِقٍ طَرَدوهُ وَ کافِرٍ نَصَرُوهُ وَ إِمامٍ َقهَرُوهُ وَ فَرضٍ غَیَّرُوهُ وَ أثَرٍ أنکَرُوهُ وَ شَرٍّ آثَرُوهُ وَ دَمٍ أراقُوهُ وَ خَیرٍ بَدَّلُوهُ وَ ُکفرٍ نَصَبُوهُ وَ إرثٍ غَصَبُوهُ وَ فَیءٍ اقتَطَعُوهُ وَ سُحتٍ اَکَلُوهُ وَ خُمسٍ استَحَلُّوهُ وَ باطِلٍ أسَّسُوهُ وَ جَورٍ بَسَطُوهُ وَ نِفاقٍ أسرَوُهُ وَ غَدرٍ أضمَرُوهُ وَ ظلمٍ نَشَرُوهُ وَ وَعدٍ أخلَفُوهُ وَ أمانٍ خانُوهُ وَ عَهدٍ نَقَضُوهُ وَ حَلالٍ حَرَّمُوهُ وَ حَرامٍ أحَلُّوهُ وَ بَطنٍ فَتَقُوهُ وَ جَنینٍ أسقَطُوهُ وَ ضِلعٍ دَقُّوهُ وَ صَکٍّ مَزَّقُوهُ وَ شَملٍ بَدَّدُوهُ وَ عَزیزٍ أذَلُّوهُ وَ ذَلیلٍ أعَزُّوهُ وَ حَقٍّ مَنَعُوهُ وَ کِذبٍ دَلَّسُوهُ وَ حُکمٍ قَلَّبَوه ‎ للّهُمَّ العَنهُم بِکُلِّ آیَةٍ حَرَّفُوها وَ فَریضَةٍ تَرَکُوها وَ سُنَةٍ غَیَّرُوها وَ رُسُومٍ مَنَعُوها وَ أحکامٍ عَطَّلُوها وَ بَیعَةٍ نَکَسوها وَ دَعوى أبطَلُوها وَ بَیِّنَةٍأنکَرُوها وَ حیلَةٍ أحدَثُوها وَ خیانَةٍ أورَدُوها وَ عَقَبَةٍ اِرتَقُوها وَ دِبابٍ دَحرَجُوها وَ أزیافٍ لَزَمُوها وَ شَهاداتٍ کَتَمُوها وَ وَصیَّةٍ ضَیَّعُوها. ‎ اللّهُمَّ العَنهُما فی مَکنُونِ السِّر وَ ظاهِرِ العَلانیَةِ لَعناً کَثیراً أبَداً دائِمَاً دائِباً َسرمَداً لا انقِطاعَ لِأمَدِه وَ لا نَفادَ لِعَدَدِه لَعناً یَغدُو أوَّلُهُ وَ لا یَرُوحَ آخِرُهُ لَهُم وَ لِأعوانِهِم وَ أنصارِهِم وَ مُحِبّیهِم وَ مُوالیهِم وَ المُسَلِّمینَ لَهُم وَ المائِلینَ إلَیهِم وَ الناهِضینَ بِاحتِجاجِهِم وَ المُقتَدینَ بِکَلامِهِم وَ المُصَدِّقینَ بِأحکامِهِم. پس چهار مرتبه بگو : اللّهُمَّ عَذِّبهُم عَذاباً یَستَغیثُ مِنهُ أهلُ النّار آمینَ رَبَّ العالَمین